Ehliyet harç ücretleri her yıl başında değişmektedir. Bu yazımızda ilk defa B Otomobil Ehliyeti ve A2 Motosiklet Ehliyeti alacak sürücü adaylarımız için ödemesi geren harç ve değerli kağıt bedellerinden bahsedeceğiz.

Ehliyet Harç Ücretleri ne kadar oldu?

1 Ocak 2020 itibariyle belirlenen ve uygulanmaya başlanan Ehliyet Harç Ücretleri şu şekildedir:

A1 A2 ve A Ehliyeti için 249,3 TL miktarında Harç ücreti bulunmaktadır. Bu harç ücretine ek olarak 200 TL miktarında Değerli Kağıt bedeli ve 37 TL miktarında Vakıf Payı alınmaktadır. A1 A2 veya A ehliyeti alacak olan adaylar toplamda 486,3 TL ödeme yapması gerekmektedir.

B Ehliyeti için 751,7 TL miktarında Harç ücreti bulunmaktadır. Bu harç ücretine ek olarak 200 TL miktarında Değerli Kağıt bedeli ve 37 TL miktarında Vakıf Payı alınmaktadır. A1 A2 veya A ehliyeti alacak olan adaylar toplamda 988,7 TL ödeme yapması gerekmektedir.

Ehliyet harcı ödemelerini gişe işlemlerinden, ATM’den, GİB üzerinden ve internet bankacılığı ile ödenebiliyor. ATM ile nasıl ödeme yapacağınızı öğrenmek için bu yazımıza göz atabilirsiniz. 

Ehliyet Harç Ücretleri dışındaki ücretler

Ehliyet alıncaya kadar yatırmamız gereken harçlar ve tutarları 2020 yılı için;

Elektronik Teorik sınav harcı (Mtsas) 90tl.

Direksiyon sınav harcı 120tl.

Elektronik sınava girmek için ‘E-Sınav‘ , ‘Randevulu’ veya Elektronik sınav Ankara – Eskişehir yazan seçeneği seçip, ücret (90TL) yatırınız.

Ehliyet almayı düşünüyor ve bu konuda sorularınız var ise bizimle telefonla iletişime geçebilir veya Ankara Kızılay adresimize gelebilirsiniz. Yeni Binyıl Sürücü Kursu olarak her zaman sizinleyiz.

 

 

Etiketler: , , , , ,