B Otomobil Ehliyeti sınavı başlamadan önce sınav esnasında ne tür bir süreçten geçeceğinizi öğrenmek sınavda daha özgüvenli ve başarılı olmanızı sağlayacaktır. Bu yazımızda sizlere B Otomobil Ehliyeti direksiyon sınavı sırasında görevli komisyon üyeleri tarafından neler sorulacağını ve sizden neler isteneceğini inceleyeceğiz. Eğer B Otomobil Ehliyeti almak istiyorsanız, en iyi Ankara Sürücü Kursu Yeni Binyıl Sürücü Kursu olarak sizleri Kızılay Meşrutiyet adresinde yer alan ofisimize bekliyoruz. Bu sırada sürücü kursu eğitimleri, direksiyon sınavı süreçleri, harç ödeme süreçleri ve harç ücretleri hakkında öğrenmek istediğiniz tüm bilgileri sitemiz yenibinyil.net aracılığıyla edinebileceğinizi unutmayınız!

binyıl sürücü kursu

B Otomobil Ehliyeti Sınavı Nasıl Yapılır?

1. Görevli sizden kimliğinizi ve sınava giriş belgenizi isteyecek.

Kontroller tamamlandıktan sonra sınavınız başlayacak.

2. Sınav süreniz 35 dakikadır.

İlk 5 dakikalık bölümde araç bilgisi hakkında sorular sorulacak. Bu sorular aracın kaputunda yer alan akü ve diğer aksamlar gibi alanlardan gelecek. Bu sorulardan 5 tanesini yanlış yaptığınız takdirde maalesef ki sınavınız orada sona erecek. Eğer başarılı olursanız, 30 dakikalık akan trafikte gerçekleşecek olan direksiyon sınavınız başlayacak.

3. Akan trafikteki sınavınız başlıyor. Buradan sonra her bir hareketiniz önemli. Sarı ve kırmızı hatalar doğrultusunda en küçük hatalarınız birikip sınavınızın sonlandırılmasına yol açabilir. Dikkat!

Koltuğunuzu ve aynalarınızı ayarlayınız. Emniyet kemerinizi takınız. Vitesi boşa alıp aracı çalıştırınız. Çıkış yapmadan önce sinyal veriniz. Trafiği kontrol ediniz. Yol boyunca trafik işaretlerine dikkat ediniz. Şerit çizgisine ve takip mesafesine dikkat ediniz. Eğer şerit değiştirecekseniz mutlaka sinyal vermeniz gerektiğini unutmayınız.

4. 25 metre geri sürüş alanı sırasında aracı çizgilerin dışına çıkarmayınız. Çizgilerden dışarı çıktığınız takdirde sınavınız sona erecek.
5. L manevra alanına geldiğinizde 90 derece açıyla geri şekilde dönebilmelisiniz. Konilere çarpmanız durumunda yine sınavınız sona erecek.
6. Eğimli yol alanına gelirken sinyal vermelisiniz ve 30 saniye bekleyip aracı stop ettirmeden ve 50 santimetreden daha fazla aracı kaçırmadan kaldırabilmelisiniz. Kalkış yapmadan önce sola sinyal vermeyi unutmayınız.
7. Ani fren zamanında azami hıza ulaşıp sizden ani fren yapmanız istenecek. Trafiği kontrol etmeyi unutmayınız. Aracı stop ettirmeyiniz.
8. Geri park ya da diğer ismiyle paralel park sırasında tek hamlede içeri girmeli ve iç alanda maksimum 2 hamlede aracı istenilen alana sorunsuz bir şekilde park etmelisiniz.

Bu sırada konilere çarpmanız, çizgiden dışarı çıkmanız, kaldırıma çarpmanız veya kaldırımdan  50 santimetreden uzağa park etmeniz durumunda sınavınız sona erecek. Park alanından çıkarken birden çok hamle yapabilirsiniz.

9. Sınav biterken, aracı terk etmeden önce el frenini çekmelisiniz. Motoru stop ettirmeli ve aynalar ile trafiği kontrol ettikten sonra sağ elinizle kapıyı açarak araçtan inmelisiniz.

Eğer tüm bu aşamaları sorunsuz tamamladıysanız, tebrikler! B Otomobil Ehliyeti almaya hak kazandınız demektir.

Daha önce hiç araç kullanmadıysanız bir anda bunlar gözünüze korkutucu gelebilir. Korkmayın. Yeni Binyıl Sürücü Kursu olarak bunların hepsini en iyi şekilde size öğreteceğiz. Ankara içinde Sürücü kursu arıyorsanız, Kızılay Meşrutiyet adresinde yer alan ofisimize gelin, bir çayımızı için.

B Otomobil Ehliyeti sınavı hakkında yer alan bilgiler Milli Eğitim Bakanlığı yönetmeliklerine göre yazılmıştır. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan animasyonlu eğitimi de izlemenizi tavsiye ederiz:

Etiketler: , , , , , , ,