A2 Motosiklet Ehliyeti sınavı sırasında neler sorulacağını ve ne tür bir sınavdan geçeceğinizi merak ediyorsanız doğru yerdesiniz. En iyi Ankara Sürücü Kursu Yeni Binyıl Sürücü Kursu olarak derlediğimiz bu yazıda teker teker A2 Motosiklet ehliyeti adayı olarak direksiyon sınavının nasıl geçeceğine bakacağız. Eğer A2 Motosiklet Ehliyeti almak istiyorsanız, Kızılay Meşrutiyet Caddesi’nde yer alan ofisimizde sizleri bekliyoruz. A2 Motosiklet Ehliyeti ile birlikte diğer konularda bilgi almak istiyorsanız, sitemiz yenibinyil.net üzerinden B otomobil ehliyeti harç ödeme eğitim harcı ödeme gibi konularda videolara ve yazılara ulaşabilirsiniz.

binyıl sürücü kursu

A2 Motosiklet Ehliyeti Sınavı nasıl yapılır?

 1. Görevli sizden kimliğinizi ve giriş belgenizi isteyecek. Kontroller tamamlandıktan sonra sınavınız başlayacak.
 2. 35 dakikalık sınavınız başladı. İlk 5 dakika içinde araç bilgisi ile ilgili sorular sorulacak. Sorulardan 5 tanesine yanlış cevap verirseniz, maalesef ki direksiyon sınavı orada son bulacak. Eğer başarılı olursanız, yönetmeliğe göre düzenlenen parkurda motosiklet ile sürüş yapmaya başlayacaksınız.
 3. Parkura başlamadan ve motosiklete binmeden önce motosiklet lastiklerinin havalarının yeterli olup olmadığını kontrol edin.
 4. Başlık ve dizlik gibi koruyucu ekipmanlarınızı giyiniz.
 5. Aynaları ayarlayıp, vitesi boşa alıp motosikleti çalıştırınız.
 6. Konilere çarpmadan ve konilere çarpmadan koni parkurunu tamamlayınız.
 7. Sekiz çizme hareketine geçtiğinizde sekiz çizgisinin dışına çıkmadan ve ayağınızı yere değdirmeden sekiz hareketini tamamlayınız.
 8. Sarı denge çizgisinde çizgiden çıkmadan ve ayağınız yere değmeden çizgiyi tamamlayınız.
 9. Hızlanma ve frenleme alanında azami hıza çıkıp sorunsuz şekilde durmanız beklenmektedir.
 10. Engelden kaçış alanında 20 km/h hıza çıkıp engele 3 metre kala engelin sağından ya da solundan 1 metreden fazla uzaklaşmamak kaydıyla kaçmanız gerekmektedir.
 11. Ani fren alanında 20 km/h hıza ulaşıp ani fren yapmanız gerekmektedir. Ani fren sonrasında ayağınızı yere koymada sakınca yoktur. Bu aşamaları başarı ile geçerseniz akan trafikte araç kullanmaya başlayacaksınız.
 12. Çıkış yaparken sinyal vermeyi ve trafiği kontrol etmeyi unutmayınız.
 13. Sınavın bu sırasında trafik işaret kurallarına uymaya oldukça önem vermelisiniz. Takip mesafenizi koruyunuz. Kulaklık ile verilen komutlara uyunuz.
 14. Sınavınız başladığınız yerde bitecektir. Aracı terk etmeden önce motoru stop ettirmeli ve motoru sabitlemelisiniz.

Tebrikler. Eğer tüm bunları sorunsuz şekilde tamamladıysanız, ehliyeti alma hakkı kazandınız demektir. Burada anlatılanlar Milli Eğitim Bakanlığı tarafından düzenlenen yönetmelikler doğrultusunda hazırlanmıştır. İsterseniz Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan animasyonu da izleyebilirsiniz:

Etiketler: , , , , , , , ,