Ehliyet Sınavları ve Harçlar

Teorik ehliyet sınavı harçlarını Ziraat, Vakıf veya Halk bank ATM’lerinden T.C. numaranız ile kolayca yatırabilirsiniz.

Aşağıda Ziraat Bankası Atm’si için atmden işlem sırasını sizin için bir kaç kare ile sıraladık.

 

Ehliyet alıncaya kadar yatırmamız gereken harçlar ve tutarları 2021 yılı için;

Teorik ehliyet sınavı harcı (Mtsas) 100tl ve Direksiyon sınav harcı 130tl. dir.

Ehliyet sınavı sürecinde her adayın 4 Teorik ve 4 direksiyon giriş hakkı var. Dikkat edilmesi gereken nokta, sizin için sisteme giriş yapıldıktan sonra, siz sınava girmeseniz dahi maalesef sınav haklarınız eksilmekte! 2020 yılından itibaren ehliyet almak için tüm Türkiye’de aynı anda yapılan test usulü sınavların yerini E-Sınav yada diğer adıyla Elektronik ehliyet sınavı alacak. Normal sınav yapılmayacak!

Elektronik Ehliyet Sınavı’na kısaca değinirsek; normal sınava nazaran çok daha kısa sürede ehliyet almamıza olanak sağlıyor. İki ayda bir yapılan normal ehliyet teorik sınavlarının aksine nerdeyse resmi tatil günleri hariç, haftanın bütün günleri, hafta içi akşam ve haftasonu gündüz saatlerinde yapılmakta. Eskiden kursa kayıt yaptırılan il dışında illerde de sınava girmeye olanak sağlayan bu sistem artık sadece kursa kayıt olunan il içinde kullanılabilecek. Ayrıca normal sınavda 10 günlük sonuç bekleme süresinin aksine Elektronik sınavda sonucunuzu sınavınız biter bitmez öğrenebiliyorsunuz. Sonuç olumsuz ise en erken 15, en geç 45 gün içinde başvuru yapılması gerekiyor. Beklediğimiz gibi sonuç olumlu ise direksiyon sınavı aşamasına geçtik demektir.

Direksiyon sınavında 4 hakkımızı olumlu sonuçla kullanamazsak, yeniden kursa başvurmanız durumunda teorik sınava girmeden +4 hak aldığımız ve istersek otomatik vitese geçiş yapabildiğimiz ikinci direksiyon aşamasıda son dönemin yeniliklerinden biri.

Ehliyet için teorik sınav harcı yatırma ziraat bankası atm yeni bimyılsürücü kursu 1 Ehliyet için teorik sınav harcı yatırma ziraat bankası atm yeni bimyılsürücü kursu 2 Ehliyet için teorik sınav harcı yatırma ziraat bankası atm yeni bimyılsürücü kursu 3 Ehliyet için teorik sınav harcı yatırma ziraat bankası atm yeni bimyılsürücü kursu 4

 

Burdan sonra T.C numaranızı ve cep telefonu numaranızı girmeniz yeterli olacaktır. Makbuzu sürücü kursumuza getirmenize gerek yok, saklamanız yeterli.

Elektronik sınava girmek içinE-Sınav‘ , ‘Randevulu’ veya Elektronik sınav Ankara – Eskişehir yazan seçeneği seçip, ücret (90 TL) yatırınız. Yalnız Elektronik sınava giren adaylar normal sınava dönüş yapamaz, Elektronik sınav tarihi belirsiz ve değiştirilemez olduğunu bilerek seçim yapınız!

Ehliyet alıncaya kadar yatırmamız gereken harçlar ve tutarları 2021 yılı için;

Elektronik Teorik sınav harcı (Mtsas) 100tl.

Direksiyon sınav harcı 130tl.