A1-A2-A (Motosiklet) Ehliyeti

Akan trafikte eğitim veren nadir bir kurum olarak yıllardır ciddiye alınmayan motosiklet (ya da yanlış kullanımlarıyla motorsiklet, motorlubisiklet) ve sürücülerine gereken emeği, önemi gücümüz yettiğince vermeye çalışıyoruz. Maalesef 2019 yılında hala ülkemizde ne bisiklet ne de motosiklet hak ettiği yerde değil. Otomobile göre çok daha çevreci, kullanım açısından ekonomik ve ulaşılabilir olmasına rağmen ön yargılar yüzünden gelişmiş ülkelerin çok gerisindeyiz. Ehliyet konusunda 3 sınıfa ayrılan A1-A2 ve A ehliyetlerini inceleyelim;

A1 Motosiklet Ehliyeti ile hangi motosikletleri kullanabilirim?

A1 Sınıfı Motosiklet Ehliyeti ile 125 cc/11 kw/ 14 hp’ye kadar olan tüm motosikletleri kullanmanıza olanak tanır. A1 sınıfı motosiklet ehliyeti diğer sınıfların aksine 16 yaşından itibaren alınabilir. Honda MSX 125, Honda Ace, Yamaha YBR 125 gibi spor modelleri kullanabileceğiniz gibi bir çok otomatik vites seçeneği olan bir çok scooter motosikleti de kullanabilirsiniz.

A2 Sınıfı Motosiklet Ehliyeti ile hangi motosikletleri kullanabilirim?

A2 Motosiklet ehliyeti ile A1 sınıfına dahil olan motosikletlere ek olarak 600 cc(12-35 kw arası/16-47 hp arası)’ye kadar tüm motosikletleri kullanabilirsiniz. A2 ehliyeti almak için 18 yaşını doldurmuş her birey başvuru yapabilir. Ülkemizde en çok kullanılan Pulsar 200ns‘den tutun da Yamaha R25, Yamaha MT25, Honda CBR 250 ve Honda CRF250L  gibi spor modelleri ya da Honda Shadow gibi Chopper tarzı motosikletleri kullanabilirsiniz.

 

A Sınıfı Motosiklet Ehliyeti ile Hangi Motosikletleri kullanabilirim?

A sınıfı ehliyetine A2 ehliyetinizi aldığınız yaş artı iki yıl ya da 24 yaşından itibaren sahip olabiliyorsunuz. A sınıfı ehliyet ile arzu ettiğiniz tüm marka ve modeldeki motosikletleri kullanabilirsiniz. Harley Davidson, Indian, Honda Goldwing, Suzuki Hayabusa gibi büyük isimler de buna dahildir.

Sistemli ve kaliteli bir öğretimle hayallerinize kavuşmanız artık çok yakın! A1-A2 ya da A sınıfı ehliyetiniz ile extrem bir spor ya da uçuk bir hayalden öte, hayatınızın vazgeçilmez bir parçası olması için bize güvenin.

15 yılı aşan Motosiklet eğitimi ve sınavı deneyimimiz sonucu oluşturduğumuz 4 aşamalı çalışmalarımız sıfır kör noktayı hedeflemektedir.

Daha detaylı bilgi için lütfen bizimle iletişime geçiniz.

A1 için eğitim aracımız Honda Ace 125cc

A2 için eğitim aracımız Bajaj Pulsar 200NS 200cc

A için eğitim aracımız Honda Nc 750S 750cc

Yeni Binyıl Sürücü Kursu Youtube Kanalı